Era ora 3:45 dimineața. Din cei 85.000 de oameni care se prezentaseră la Clubul Olympic din New Orleans pentru a urmări lupta, mulți dintre ei erau fie plictisiți, fie dormeau. Cei doi concurenți pentru titlul de campion al Sudului la categoria ușoară, Jack Burke și Andy Bowen, erau epuizați.

După 108 reprize, ceea ce înseamnă 7 ore și 19 minute de la startul lor din seara zilei de 6 aprilie 1893, ora 21:00, meciul lor a atins recordul de cel mai lung meci de box din istorie.

Kenny Eliason

Premiul a fost titlul de campion al sudului la categoria ușoară și suma de 2.500 de dolari. Burke a fost favorit la început, câștigând primele runde, însă Bowen nu a renunțat la meci.

Astfel că Bowen l-a doborât pe Burke în repriza cu numărul 25, dar clopotul a sunat înainte ca Burke să fie eliminat. La un moment dat, în timpul meciului, ambele mâini ale lui Burke au fost rupte, iar cei doi adversari erau extrem de obosiți.

„În runda 51, Bowen l-a întrebat pe Burke de ce nu ripostează, iar Burke a răspuns: Nu pot, am mâinile rupte”. Ulterior, medicii au descoperit că Burke își rupsese ambele mâini din cauza loviturilor pe care i le-a dat lui Bowen.

Amândoi au avut momente când aproape că și-au doborât adversarul, dar se pare că nu au mai avut forța să termine meciul.

La runda 108, nu se mai dădeau pumni – bărbații doar se amenințau unul pe celălalt la nesfârșit. În runda a 110-a, arbitrul John Duffy a declarat egalitate și a sugerat ca cei doi bărbați să împartă premiul.

Martin Kníže

Nu se cunosc prea multe detalii despre cei doi boxeri. Bowen era un veteran din New Orleans, iar Burke abia venise în New Orleans, din Galveston, Texas.

În 1904, Burke și-a anunțat retragerea din box, motivând că „boxul de astăzi este o joacă de copii față de ceea ce era acum 15 sau 20 de ani”.

Public Domain
wikipedia.org

Din păcate, Bowen a fost rănit grav într-un meci de box împotriva lui „Kid” Lavine, iar la scurt timp a murit din cauza unei fracturi craniene.

Având în vedere că în 1982 meciurile au fost limitate la 12 runde, este puțin probabil ca recordul lui Bowen și Burke să fie bătut vreodată.